Bannereasy - Youtube Kanal Bannerı Tasarımı

Muhabbet Kuşlarının Sevdiği Yiyecekler

0 9

muhabbet kuşlarının en sevdiği yiyecekler nelerdir ve Muhabbet kuşları ne yer ? Bu makalemize geldiğinize göre Google amcaya bu soruları sordunuz ve Google amca sizi sitemize yönlendirdi demektir. Muhabbet kuşları ne yer ve en sevdiği yiyecekler nelerdir sorusu için sitemizi size önerisinden dolayı Google amcaya teşekkür ediyoruz. Haydi bu sevimli kuşlarımızın sevdiği yiyecekler neler miş bir göz atalım…

Muhabbet Kuşları Ne Yer

Avustralya ve Muhabbet Kuşu
Muhabbet kuşlarının en sevdiği yiyecekler

Muhabbet kuşları yapıları itibari ile otlak alanlarda ve sürüler halinde yaşayan kuşlardır. Bu, demek oluyor ki muhabbet kuşlarının yabani ot tohumları ile beslenen kuşlardır. Aynı zamanda yeni filizlenmiş otlarıda yerler. Muhabbet kuşlarının genel yapıları, yaşayış biçimleri ve doğadaki beslenme şekillerini okumak isterseniz şu makalemiz bahsetmiştik.

Muhabbet Kuşları genel itibariyle otçul beslenen hayvanlardır. Muhabbet Kuşları doğal yaşam alanlarında yabani ot tohumları ile beslenirler. Evlerin neşesi haline gelen bu hayvanlar genellikle kafeslerinde sadece yem ile beslenirler. Ancak sadece yem ile tek yönlü beslemek doğru değildir.

Muhabbet kuşlarının temel besinleri standart kuş yemi, ak darı ve sarı darı dır. Sadece bunları vererekde bu sevimli dostlarınızı besliyebilirsiniz . Fakat bu besinler Muhabbet kuşunun hayatını sürdürmesi için yemeye mecbur olduğu temel besinlerdir. Sağlık açısında çeşitli ekstra yiyecek sebze ve meyvelere de ihtiyaç duyarlar.

Muhabbet kuşlarının sevdiği yiyeceklere geçmeden önce kısaca temel besinleri olan tohum yem karışım oranlarından bahsedelim…

 • %30 kanarya yemi,
 • %15 beyaz darı,%
 • 20 sarı darı,
 • 15% kırmızı darı,
 • %10 yulaf,%
 • 1 nijer,çekirdek gibi tohumlar.

Muhabbet Kuşlarının En Sevdiği Yiyecekler

Muhabbet kuşları ne yer , bunu öğrendiğimize göre şimdi de temel besinler haricinde Muhabbet kuşlarına severek yiyeceği ve ihtiyacı olan hangi farklı yiyecekleri vermeliyiz bunu inceleyelim.

Muhabbet kuşlarımıza vermemiz gereken diğer besinler meyveler, sebzeler, filizlendirilmiş tohumlardır. Fakat meyve ve sebze verirken gereğinden fazla vermemeliyiz ve sindirme de zorlanacağı zararlı sebze ve meyveleri vermemeliyiz.

Filizlendirilmiş Tohumlar

Muhabbet kuşlarının sevdiği yiyeceklerin en başında filizlendirme yapılmış tohumlar gelmektedir.

Tohum dediğimizde aklıma gelen pek çok tohumu kuşlarımıza filizlendirme yaparak verebiliriz.

Kuşlar için buğday çimlendirme ve diğer tohum çimlendirmeleri nasıl yapılır, faydaları nelerdir, detaylı öğrenmek için şu makalemize göz atabilirsiniz. Kısaca bahsedecek olur isek ;

Buğday, yulaf, karışık kuş yemleri, mısır , işlenmemiş çekirdek vs. seçenekleri çoğaltabiliriz.

Örneğin buğday filizlendirme yapmak istiyoruz diyelim.

Kuşumuzun en fazla 1-2 gün içerisinde tüketeceği miktarda buğdayı bir kaba koyuyoruz. Buğdayların üzerine çıkacak şekilde bir miltar ılık su ekliyoruz. Sekiz – on saat arası buğdaylarımızı ılık suda ve karanlık ortamda beklemeye alıyoruz. Sonrasında filizlendirmeye hazır hale gelen buğdaylarımızı bir süzgeç veya bez içerisine alıp iyice yıkıyoruz. Tekrar süzgeç ile karanlık bir ortama koyup fısfıslama ile sürekli nemli tutuyoruz yaklaşık 12 saat içerisinde filizler patlayacaktır.

Burada dikkat etmemiş gereken fazla filizlendirmeden kuşlarımıza servis etmek.

Dikkat ; Filizlenmiş tohumlarımızı kızlarımıza servis etmeden önce çok iyi dezenfekte etmeliyiz. Dezenfekte işlemini elma sirkesi ile yapabilir ve 15 dakika ateşte kaynatabilirsiniz. Dezenfekte edilmemiş filizlendirmeler kuşların mantar hastalığına yakalanmasına neden olabilir.

Yeşillik, Sebze ve Meyve

Muhabbet kuşlarının sevdiği yiyecekler ve ihtiyaç duyduğu diğer besinler ise, yeşillikler, sebzeler ve meyvelerdir.

Bu kategoride yer alan besinleri hafta 1 defa vermeniz yeterli olacaktır. Gereğinden fazla vermeniz kuşlarınızın ishal olmasına ve bu doğrultuda hastalanmasına dahi yol açabilirsiniz.

Yeşillik ; Bol su ile yıkanmış Marul,ıspanak,lahana, nane,bezelye, semizotu,brokoli, maydanoz gibi yeşillikler

Meyve; Elma , muz, armut, havuç vesaire. Ufak bir not, havucun kuşlarda kızıştırma etkisi vardır.

Muhabbet kuşlarının sağlığı için tatlı (şekerli) meyvelerden sebzelerden , tuzlu ve işlenmiş yiyecekler den vermekten kaçınmalısınız.

Çeşitli Tohumlar

Muhabbet kuşları çeşitli tohumları yemeyi çok severler. Hiper aktif sevimli kuşlarımıza standart kuş yemlerinin dışında farklı değişik tohumlarda vermemiz gerekir.

Muhabbet kuşlarının severek yiyeceği tohumlar ;

Şu tohumları da ayrıca ödül olarak sunabilirsiniz. Fakat ölçüleri almamaya dikkat edin.

Aspur, yulaf, çekirdek : fazla verdiliğinde kuşlarda yağlanma yapar.

Nijer : Fazla verildiğinde kuşların gereksiz tüğe girmesine neden olur ve kızıştırıcı etkisi vardır.

Birde bu yazdıklarımızı detaylı olarak aktaracak olursak ;

 • Havuç (Sıkça tüketilebilir, dilimleyerek ya da rendelenmiş olarak verilebilir)
 • Marul (Fazlası ishale neden olur)
  Maydanoz (C vitamini deposudur. Fazlası kalsiyum eksikliği olan kuşlarda zararlı olabilir)
 • Brokoli (Sıkça tüketebilirler)
 • Karnabahar yaprağı (Sıkça tüketebilirler)
 • Lahana ve Kara Lahana (Fazlası ishale neden olur)
 • Ispanak (Fazla tüketimi kemik gelişimine zarar verir)
 • Pancar yaprağı (Fazla tüketimi kemik gelişimine zarar verir)
 • Şalgamyaprağı (Fazla tüketimi kemik gelişimine zarar verir)
 • Elma, Erik, Şeftali, Kayısı ve Kiraz yiyebilirler ancak bunların çekirdekleri zehirli olabilir. Kuşlarımıza bu meyveleri verecekseniz dilimleyip çekirdek kısımlarını çıkararak vermenizi tavsiye ederiz.
 • Domates’in kendisi kuşlar için yararlıdır ancak sap ve yaprağı kuşlara toksiktir, kuşlarımıza verirken bunları ayıklamayı unutmayın.
 • Patates’in haşlanmış olarak verilmesi faydalıdır ancak çiğ olarak verilmemelidir.
 • Aşırıya kaçmamak kaydıyla verilebilecek diğer meyve ve sebzeler: Armut, Üzüm, Kivi, Dut, Kavun, Çilek, Ayva, Ananas, Portakal ve Mandalina Kabuğu, Biber, Roka, Tere, Patlıcan, Semizotu, Pazı, Salatalık, Bezelye (pişmiş), Barbunya (pişmiş), Fasulye (pişmiş), Balkabağı, Kereviz (sap kısmı), Salatalık (fazlası zararlıdır), Pırasa, Limon-Portakal-Karpuz Çekirdeği.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku