Bannereasy - Youtube Kanal Bannerı Tasarımı

Muhabbet Kuşu Bakımı Nasıl Yapılır ?

0 8

Muhabbet kuşu almayı düşünüyorsanız ve muhabbet kuşu bakımı nasıl yapılır bilmiyorsanız bu yazımız tam size göre!

Muhabbet Kuşu Hakkında Bilmeniz Gerekenler  ve Muhabbet Kuşu Bakımı Hakkında Bilgiler

Muhabbet kuşu bakımına geçmeden önce söylemeliyiz ki , ilk önce muhabbet kuşlarının kökenini öğrenmeniz daha iyi olacaktır. Bu sayede besleyeceğiniz hayvanın tabiatını daha iyi anlayabilecek ve onun ihtiyaçlarını daha iyi karşılayabilecek siniz. Bu yazı sizlere muhabbet kuşlarının ne tür yiyeceklerle beslendikleri, ne tür bir habitatlara uydukları ve davranışları hakkında bilgi edinmeniz için tam bir rehber olacaktır.

Muhabbet kuşları, esaret altında kafeslerde beslerken karşılaştığımız birçok sorun olmadan vahşi ortamlarında daha sağlıklı bir yaşam sürerler. Kafes ortamın da doğal ortamlarında karşılaştıkları ve hayatlarını kaybetmelerine sebep olan açlık ve susuzluk gibi sorunları olmaz. Esaret altında böyle bir avantajları vardır. Fakat esaret ortamında yetersiz bilgiden kaynaklı ihtiyaçlarının anlaşılamamasından kaynaklanan birçok dezavantajda vardır. Peki bu sevimli, rengarenk, hiper aktif muhabbet kuşları nereden geliyor ve muhabbet kuşları bakımı nasıl olmalı ?

Muhabbet Kuşlarının Kökeni

Muhabbet kuşları Avustralya kökenlidir. Avustralya`da yağmur ormanları gibi çeşitli yaşam alanları bulunurken öncelikle otlak alanlarda yaşam sürmektedirler. Muhabbet kuşları göçebe bir hayat sürerler. Yiyecek ve su aramak için sürekli yeni alanlara uçuyor ve günlük yüzlerce kilometre mesafe kat edebiliyorlar.

Buda Avustralya`nın çöl olan bölgeleri`de dahil olmak üzere bir çok kıyı bölgelerinde de görülebileceği anlamına geliyor.

Yabani muhabbet kuşları, birkaç kuştan yüz binlerce sayı ile devasa  kitleye kadar değişen sürülerde yaşarlar. Spesifik faktörler üremeyi tetiklediğinde, ortalama olarak genelde 4 yumurta yapsalar da bu sayı bazen 7 ile 8’i bulabilir.

Avustralya ve Muhabbet Kuşu
Avustralya`da  Muhabbet Kuşları Su İçiyor

Avustralya`nın bazı kurak bölgelerine yıllarca yağmur yağmaya bilir ve  sıcaklık 49 ° C ulaşabilir. Böyle durumlarda muhabbet kuşları üremezler ve pek çoğu ölür

Muhabbet Kuşlarında Beslenme (Diyet) Nasıl Olmalı ?

Şimdi bildiğimiz üzere , muhabbet kuşları çoğunlukla otlak alanlarda yaşıyorlar. Bu, demek oluyor ki muhabbet kuşlarının diyetleri çoğunlukla tohumlar, yeni sürgünler ve diğer pek çok bitkilerden oluşuyor. Kanarya otu, yabani yulaf, kinoa, buğday, yabani ot tohumları gibi…

Muhabbet kuşları aynı zamanda doğada, yemek için taze yaprak, tomurcuklar ve ağaç kabuğu bulurlar. Ayrıca ara sıra böcekte yerler ve muhabbet kuşları doğal ortamlarında hastalandıklarında hasta olduklarında tedavi etkisi olması nedeni ile yedikleri düşünülen yanmış ağaçlardan odun kömürü yedikleri de bilinmektedir.

Muhabbet kuşunuz doğal ortamında yaşıyor olsaydı zamanının büyük bir kısmını seyahat ederek yiyecek ve su arayarak geçirirdi. Bu da sürekli , egzersiz, merak ve uçma gerektirirdi.

Uzun mesafeler uçarlar, yiyebilecekleri potansiyel bitkileri araştırırlar ve neyi araştırıp nasıl elde edebileceklerini deneyimleyerek öğrenirlerdi. Bu yiyecek arama davranışı, hem bedenlerini hem de zihinlerini aktif ve sağlıklı tutar ve bu faydalarını bazılarını kafesteki kuşumuz için çoğaltabiliriz.

Muhabbet kuşlarımız için tam anlamıyla sağlıklı bir bakım yapmak istiyor isek pek çok şeye ihtiyacımız olacak. Bunlar, çeşitli yemler, tohumlar, taze filizler vesaire. Bunları, detaylı olarak “Muhabbet Kuşlarının Sevdiği Yiecekler” isimli makalemizde bulabilirsiniz.

Muhabbet Kuşlarında Konaklama

Muhabbet kuşlarının doğası gereği göçebe olmaları nedeni ile aşırı hareketli ve aktif kuşlar olduğunu söylemiştik. Bu da, enerjik hayvanlar olduğu ve bu enerjiyi atabilmeleri için geniş yaşam alanlarına ihtiyaç duyduklarını ifade etmekte !

Muhabbet kuşlarınıza mümkün olduğunca geniş bir yaşam alanı sağlamaya çalışmalısınız. Sosyal hayvan oldukları için olabildiğince geniş kafesler beslemeli ve kafeslerini onlara zarar vermeyecek şekilde oyuncaklarla donatmalıyız.

Muhabbet Kuşlarını Keyiflendirme

Uzun mesafeli seyahatler için tasarlandığından, esaret altındaki muhabbet kuşlarının bol miktarda yedek enerjisi olacaktır. Yemlemeyi teşvik eden bir yem sistemi tasarlayabilir iseniz, saatlerce fiziksel ve zihinsel uyarım sağlayabilirsiniz. Oradan onları eğlendirmek için daha az oyuncağa ihtiyaçları olacak, ancak birkaç iyi seçilmiş oyuncak çok eğlenceli olabilir. Bunlar kuşunuz için güvenli olmalıdır, bu yüzden onları seçerken dikkatli olun. Muhabbet kuşunun ayak, ayak tırnağı veya gaga sının zarar göreceği her şeyden kaçınmalısınız.

Muhabbet Kuşlarında Sosyallik

Muhabbet kuşları doğalarında sürü halinde yaşadıkları için , doğal olarak sosyal aktiviteleri bulunan kuşlardır. Muhabbet kuşunuza düzenli olarak zaman ayıramıyorsanız ,arkadaşlık etmesi için yanına bir ardakaş almanız kuşunuz için daha olacaktır.

Muhabbet kuşları yavruluktan beslenip büyütülünce sahibi ile arasında sosyal bir bağ oluşur. Muhabbet kuşunuz yavrumu yoksa yetişkin mi anlamak için bu makalemize göz atabilirsiniz. Sizinle birlikte olmaktan zevk alırlar. Sürekli kafanızda gezer,üzerinizde tırmanır yani onunla ilgilenmeniz için ellerinden gelen her şeyi yaparlar.

Yani sadece bir muhabbet kuşunuz varsa, onu uysal hale getirip kendinize alıştırın, böylece arkadaşsız bir kafese kilitlenmiş bir hayat sürmek yerine bu şekilde daha mutlu olacaktır.

Bu makalemizi atlamadan okudu iseniz, muhabbet kuşlarında bakım nasıl yapılır ve muhabbet kuşları hakkında bir takım genel bilgilere sahip olmuş oldunuz. Aklınıza gelen sorular var ise bize yorumlar bölümünde iletebilirsiniz.

İyi hobiler dileriz.

Bizi YouTube`de takip etmeyi unutmayınız. Türkiye’nin En Renkli Bilgi sitesi renklibilgiler.net

muhabbet kuşu,muhabbet kuşu bakımı,muhabbet kuşu bakımı nasıl yapılır,muhabbet kuşlarında,muhabbet kuşlarında bakım

Bizi diğer kanallarımızdan da takip edebilirsiniz.

YouTube – TIKLA
İnstagram –


   –            

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku