Bannereasy - Youtube Kanal Bannerı Tasarımı

Muhabbet Kuşu Cinsiyet Ayrımı , Yetişkin ve Genç Ayrımı

0 40

Muhabbet kuşu cinsiyet ayrımı ve genç yetişkin ayrımı nasıl yapılır ?

Muhabbet kuşu cinsiyet ayrımı, Muhabbet kuşum dişimi, muhabbet kuşum erkek mi gibi pek çok soru alıyoruz. Bildiğiniz üzere renklibilgiler.net olarak buradan ziyaretçilerimize faydalı bilgiler sağladığımız gibi, aynı zamanda YouTube kanalımızda mevcut. En çok soru aldığımız konulardan biride muhabbet kuşu cinsiyeti nasıl anlaşılır oluyor. Bu yüzden muhabbet kuşlarında cinsiyet ayrımı nasıl yapılır sorunuz için bu mekalemizin size yararlı olacağını düşündük. Bu yazımda tecrübe edindiğimiz bilgiler ışığında muhabbet kuşlarında cinsiyet ayrımı nasıl yapılır, dişi muhabbet kuşu nasıl anlaşılır, erkek muhabbet kuşu nasıl anlaşılır, muhabbet kuşunuz yetişkinmi  yoksa gençmi, genç muhabbet kuşunu eşlemek ve yetişkin muhabbet kuşunu eşlemek hakkında ihtiyacınız olan tüm bilgiler verilecektir…

Sizlere bir çok konuda videolu olarak da yardımcı olmaya çalıştığımız YouTube kanalımıza da abone olarak bizlere hem destek olabilirsiniz, hem de tecrübelerimizden faydalanabilirsiniz…

Yavru muhabbet kuşları ve genç Muhabbet kuşlarına göre , yetişkin Muhabbet kullarından yavru almak ve eş tutturmak daha kolaydır. Bu nedenle öncelikle hayvanlar hayvanlar alemihayvanlar alemi `nin en sevimli canlısı Muhabbet kuşlarınızın hangi gruba girdiğini bilmeniz gerekmektedir.

Muhabbet kuşu yaş belirleme, yetişkinmi yoksa genç mi (yavrumu) ?

Yavru muhabbet kuşları ve genç muhabbet kuşlarında alından cereye kadar (başlarındaki işaretler) işaretler bulunur.

Muhabbet kuşu yavru olduğu nasıl anlaşılır ?

Yavru Muhabbet Kuşları
Yavru Muhabbet Kuşları
Yetişkin Muhabbet Kuşları
Yetişkin Dişi Muhabbet Kuşları
Erkek Muhabbet Kuşu Cinsiyet Ayrımı
Yetişkin Erkek Muhabbet Kuşları

Muhabbet kuşunuz da alın yok ise kuşunuz henüz yavrudur. Biraz detaya inecek olur isek, muhabbet kuşları renk itibari ile desenlere , çizgilere sahiptir. Yetişkin muhabbet kuşlarında alın tek renk olur ve yavrularda ise çizgiler alına kadar gelir, Yani kuşunuzun kafasında ki çizgiler alına (gagaya kadar) geliyor ise muhabbet kuşunuzun yavru olduğuna emin olabilirsiniz.

Ayrıca yavru muhabbet kuşlarının gözleri tamamen siyah renktir ve siyahlık haricinde halka olmaz. Yetişkin muhabbet kuşlarının gözlerinin çevresi bir halka ile çevrili olur. Bu halkaya iris halkası denir.

Muhabbet kuşlarının gözlerinin etrafında ki halka 4-6 aylık iken oluşmaya başlar. Ancak bu göz halkası kırmızı gözlerde görülmeyebilir. Genel olarak kuşunuzun göz çevresinde halka yok ise kuşunuz 6 aylıktan küçük demektir.

Muhabbet kuşu cinsiyet ayrımı – Yetişkin Muhabbet Kuşları

Dişi muhabbet kuşları ile başlayalım ;

Muhabbet kuşlarında cinsiyet ayrımı cere renginden belli olur. Dişi muhabbet kuşlarında beyazdan maviye, koyu kahverengiye kadar pek çok renk mevcuttur. Üreme mevsimleri boyunca cere renkleri sürekli değişir. Dişilerde kızgınlık meydana geldikçe, yani eşe hazır hale geldikçe cere rengi genellikle daha koyu bir hal alır. 

Alttaki resimde gördüğünüz üzere dişi yetişkin muhabbet kuşları eşe hazır ve kızgın hale gelmişlerdir. Cere renkleri ise daha koyu bir hal almış ve şişkin duruma gelmişlerdir.

Yetişkin Dişi Muhabbet Kuşları
Yetişkin Dişi Muhabbet Kuşları

Şimdide yetişkin erkek muhabbet kuşlarını inceleyelim;

Yetişkin erkek muhabbet kuşlarında iki tip cere rengi vardır.

  • En yaygın olarak bilineni mavi renktir. Normal zamanlarda soluk mavi renk olsa da genel olarak parlak mavi tonda dır ve üreme dönemi yaklaştığında , dişilerde koyu kahverengi olduğu gibierkeklerde de koyu mavi rengi alır.
    Erkek Muhabbet Kuşu Cinsiyet Ayrımı
    Erkek Muhabbet Kuşu Cinsiyet Ayrımı
  • Diğer tip renk ise pembemsi bir tondur. Bu renk kırmızı göz olan muhabbet kuşlarında ve üstteki yazıda söylediğimiz beyaz halkaya sahip olmayan yani genç muhabbet kuşlarında da bulunuyor.

Alttaki resimde pembemsi cere rengine sahip kuşlar yer almaktadır. En sağdaki resesif alaca renge sahip olan kuş dişidir. Erkeklerde cere rengi kubbe şeklinde ve pürüssüzdür. Dişilerde ise bu renk pürüzlüdür.

Muhabbet kuşu pembe renk cinsiyet ayrımı
Muhabbet kuşu pembe renk cinsiyet ayrımı

Muhabbet kuşu cinsiyet ayrımı – Genç Muhabbet Kuşları

Genç muhabbet kuşlarında cinsiyet ayrımı yapmak biraz daha zordur. Yuvadan ayrıldıktan bir süre sonra belirmeye başlar. Yavru muhabbet kuşları yuvadan atlatıkdan bir iki hafta içinde cinsiyetleri belirginleşir.

Cere rengi ne olursa olsun , burun deliklerinin etrafı beyaz halka ile çevrili ise bu yavru muhabbet kuşunun dişi olduğuna işarettir. Beyaz halkanın etrafındaki cere rengi erkeklerdeki cere rengi gibi mavi olabilir. Ama bu erkek olduğunu göstermez. Genç Muhabbet kuşlarının ortak özelliğidir ve burun deliklerinin etrafı beyaz halka ile çevrilidir.

Genç Muhabbet Kuşu Cinsiyet Ayrımı
Genç Muhabbet Kuşu Cinsiyet Ayrımı

Üstteki resimde gördüğünüz en baştaki kuş yetişkin bir muhabbet kuşunun rengidir ve cere rengi kahverengiye dönmeektedir. Diğer iki resimdeki kuşlar ise genç muhabbet kuşlarına aittir. Cere renkleri ise gördüğünüz gibi erkek muhabbet kuşu cere rengi tonlarındadır. Fakat burun deliklerinin etrafı beyazdır ve buda dişi olduklarına işaret eder.

Burada verdiğimiz muhabbet kuşu cinsiyet ayrımı hakkında verdiğimiz bilgiler ilk başlarda karmaşık gelebilir. Fakat bir kaç defa analiz yaparsanız doğru sonuca rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Zamanla bir kaç analizden sonra aslında Muhabbet kuşlarında cinsiyet ayrımı nın çok kolay olduğunu kavrayacaksınız. Bu bilgilere rağmen halen karar vermekte zorlanıyor iseniz , yorumlar bölümünden bize sorunuzu sorabilirsiniz. Renkli Bilgiler sitesi olarak sizlere elimizden geldiğince yardımcı olamaya çalışacağız. Ayrıca Google üzerinden daha fazla dişi ve erkek muhabbet kuşu resimlerini`de inceleyebilirsiniz.

İyi hobiler dileriz.

Bizi YouTube`de takip etmeyi unutmayınız. Türkiye’nin En Renkli Bilgi sitesi renklibilgiler.net

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku