Bannereasy - Youtube Kanal Bannerı Tasarımı

Tohum Filizlendirme Nedir ? Nasıl Yapılır ?

0 6

Muhabbet kuşları için buğday çimlendirme ,diğer baklagiller ve tohum çimlendirme işlemleri nasıl yapılır ?
Muhabbet kuşları ve diğer bütün kafes kuşları için tohum çimlendirme işlemleri nasıl yapılır faydaları nelerdir ? Bu yazımızda kuşlarımıza vermek için filizlendirme işleminin nasıl yapıldığını ve kuşlarımıza faydaları nelerdir bunlardan bahsedeceğiz.

Filizlendirme Nedir ? Faydaları Nelerdir ?

Kuşlar için tohum filizlendirme nasıl yapılır anlatmadan önce ilk olarak buğday filizlendirme ve tohum filizlendirme nedir ve faydaları nelerdir bundan bahsedelim.
Filizler tam besindir. Vitamin, mineral, protein ve lif açısından çok zengindirler. A B C ve E vitaminleri içerirler ve bu vitamin içerikleri tohum hallerine göre sekiz kat daha faydalı besin halini alırlar.

Biraz daha detaya inecek olursak…
Filizlendirme dediğimiz olay, bir tohumun canlılık faaliyetlerinin , hücresel bölümmenin başladığı yani canlandırma ruhunun üflendiği bir başlangıç noktasıdır…
Buğdağ filizlendirme ve diğer tohum filizlendirme işlemlerinde Amino asitler, proteinler, sentezlenmeler, vitaminler ve mineraller değişik bir şekilde açığa çıkar.

Kuşlarımız için çimlendirme yaptığımız tohumlar nör dönüşüm içine girer yani bir canlılık başlar.
Canlıların en taze ve en verimli olduğu dönem olması nedeni ile kuşlarımıza düzenli olarak buğday filizlendirmesi ve tohum çimlendirmesi yapmalıyız.

Renkli Bilgiler sitesi olarak kuş severlere , kuşlarına buğday filizlendirmesi (çimlendirme) nasıl yapılır ve filizlendirilmiş tohum faydaları nelerdir mutlaka öğrenmelisiniz diyor ve de düzenli olarak kuşlarınıza servis etmelisiniz diyoruz.

Filizlendirme tekniği ile bağışıklık güçlendirilerek tedavi etme yöntemi olan yeni bir bilim dalı oluştuğunu biliyormuydunuz ?

Kafes kuşlarımızı en iyi şekilde beslememiz gerekiyor.

Not: Filizlendirilen tohumlar prebiyotik, amino asit, protein, vitamin, karbonhitrat, lif enzimi yönünden bütün sindirim sistemini destekler…

Alıntı: Andaç KAYGIN

Filizlendirme Yapılabilecek Tohumlar;

 • Buğday
 • Burçak
 • Çavdar
 • Arpa
 • Yeşil mercimek
 • Karabuğday
 • börülce
 • Fiğ
 • Bezelye
 • Maş fasulyesi
 • Aspur
 • Ay çekirdeği
 • Susam (kavrulmamış)
 • kendir
 • Şalgam
  Bu, üstte belirttiğimiz bütün tohumları tek tek yada karışık bir şekilde filizlendirme yapabilirsiniz.

Filizlendirme Yapılan Tohumlarda Dezenfekte İşlemi Nasıl Yapılır ?

Filizlendirme yaptığımız tohumlarda zararlı bakterilerde ürerler ve biz bunları gözle göremeyiz. Filizlendirme yaptığımız tohumları kuşlarımıza servis etmeden önce mutlaka dezenfekte etmeliyiz.

Peki dezenfekte işlemini nasıl yapmalıyız ?
Filizlendirme yaptığımız tohumları el yapımı olan elma sirkeli suda iki saat bekletmeli sonrasında güzelce yıkamalıyız.
Ev yapımı elma sirkesi yerine virkon yada vanodin benzeri dezenfektan ilede dezenfekte edebilirsiniz.

Kuşlarımız İçin Tohum Filizlendirme İşlemi Nasıl Yapılır ?

Filizlendirme yapmak istediğimiz tohumu öncelikle güneş görmeyen bir ortamda 12 saat suda bekletiniz.
12 saat suda bekledkten sonra tohumlarımızı sudan çıkartıp bir süzgeç içerisine koyunuz iyice yıkayınız ve sonrasında tabana değmeyecek bir şekilde süzgeç ile bir tencere gibi derin bir kabın üzerine koyalım.
Buradaki amaç biz tohumları her nemlendirme yaptığımızda suyun süzgeçten akıp gitmesi ve tohumların su ile temas etmemesidir.

Buğdayların üzerindeki nem kurudukça düzenli olarak fısfıs ile üzerine su sıkıp nemlendirme yapalım. Yada üzerine bez örtüp buğdaylar kurudukça bezi nemlendirip tekrar üzerine örtelim.

Filizlendirme yaptığımız tohumlar alttaki resimde gördüğünüz hale geldiklerinde dezenfekte işlemi yaparak kuşlarımıza servis edebiliriz.

Önemli: Kuşlarımıza filizlendirme yaptığımız tohumları servis etmeden önce üstteki yazıda tarif ettiğimiz şekilde, dezenfekte işlemini mutlaka yapmalıyız.
Not: Kuşlarımız doğal ortamlarında olmadıkları için ve doğal ortamlarında bulamayacakları tohumları da servis ettiğimiz için sindirmekte zorlanabilirler.
Bunun önüne geçmek içinde filizndirme yapılmış tohumları 15 dakika suda kaynatıp daha faydalı ve daha temiz bir şekilde kuşlarımıza servis edebiliriz.
Bizi YouTube üzerinden takip edebilirsiniz. Hayvan hakkında bilgiler için BU kategorimizi takip edebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku