WordPress İçindekiler Tablosu Nasıl Eklenir

78 / 100 SEO Score

WordPress içindekiler tablosu kullanmak sitenize daha profesyonel bir görünüm kazandırır. Ayrıca ziyaretçilerinizin ise uzun makale ve başlıklar arasında kaybolmalarını da engellemiş olursunuz. WordPress içindekiler tablosu nasıl eklenir ?

WordPress içindekiler tablosu çoğu zaman aklınıza gelmez yada unutursunuz. Yazılarınız oldukça uzun ve sıkıcı ise hiç bir ziyaretçi aradığını bulmak için yazılarınızı baştan sona okumaz.

Ziyaretçileriniz sıkılır ve aradıkları cevabı bulamadan sitenizi biran önce terk ederler.

Bu yazımızda sizlere, eklentiler ile WordPress içindekiler tablosu nasıl eklenir ve WordPress içindekiler tablosu eklenti kullanmadan nasıl eklenir. Bunlardan bahsedeceğiz.

Neden WordPress İçindekiler Tablosu Eklentisi kullanmalısınız ?

WordPress içindekiler tablosu eklediğiniz her bir makale, site ziyaretçileriniz tarafından daha çok sevilir ve daha kolay anlaşılır olur ve makaleniz daha profesyonel gösterir.

Bildiğiniz üzere bütün kitapların ( okul kitapları, hikaye, roman vesaire ) hepsinde bir içindekiler bölümü vardır. Bu kitapta bakılmak istenen konuyu daha çabuk bulmaya yarar. WordPress içindekiler tablosu eklemenin mantığını bu şekilde düşünürseniz daha kolay kavrarsınız.

WordPress içindekiler tablasunun ne derece önemli olduğunu ve mantığını anladığımıza göre, artık WordPress içindekiler tablosunu nasıl ekleriz ve WordPress içindekiler yani en iyi Table of contents eklentilerinden bahsedebiliriz.

WordPress İçindekiler Tablosunu Eklentiler İle Oluşturma

WordPress içindekiler tablosu ekentileri içerisinden seçtiğimiz 5 en iyi WordPress içindekiler tablosu eklentilerinin listesi.

Örneğin bu notun hemen altında gördüğünüz WordPress içindekiler tablosu, Table Of Contents Plus ile oluşturulmuştur.

1 Table Of Contents Plus

Table Of Contents Plus

300.000+`den fazla aktif kullanıcı sayısı mevcut.

WordPress içindekiler eklentisi olan Table of contents plus oluşturulurken Wikipedia göz önünde bulundurulmuş ve birebir benzer bir sistem ortaya çıkarılmıştır. Varsayılan olarak ilk başlıktan sonra makalenize otomatik olarak eklenir. İçindekiler kısmında hangi h1-h2-h3-h4… başlıklarının listeleneğini ve daha pek çok ayarı kendi istediğiniz gibi özelleştirme gibi seçenekler sunar. Ayrıca temanızla uyumlu bir şekilde kendi tasarımınızı belirleyebilirsiniz.

Table Of Contents Plus – Ayarları

Wordpress İçindekiler Eklentisi -Table Of Contents Plus - Gelişmiş Ayarları

WordPress İçindekiler Eklentisi -Table Of Contents Plus – Gelişmiş Ayarları

2 Gutenberg Blocks – Ultimate Addons for Gutenberg

WordPress içindekiler tablosu eklemeniz için önereceğimiz ikinci eklenti Gutenberg Blocks eklentisidir. 200.000`den fazla aktif kullanıcıya sahip en popüler eklentilerden biridir.

Eklenti etkinleştirildikten sonra, yapılandırma sayfasına yönlendirileceksiniz. Bloklar bölümünü görene kadar aşağı kaydırın. İhtiyaç duymadığınız blokları devre dışı bırakabilir veya etkinleştirebilirsiniz. Varsayılan olarak, tüm bloklar etkinleştirilir. İçerisinde 20 ek özellik ile birlikte gelir.

3 Ultimate Blocks

Bir diğer eklentimiz WordPress İçindekiler Tablosu – Ultimate Blocks Eklentisidir.

Ultimate Blocks eklentisi, web sitenizi daha çekici hale getirmek için birçok yararlı blokla birlikte gelir. Örneğin, harekete geçirme çağrısı, referans, sosyal paylaşım, geri sayım vb.

4 LuckyWP Table of Contents

WordPress İçindekiler Tablosu – LuckyWP, içindekiler tablosunun genişliğini, başlık yazı tipi boyutunu, aralığını vb. Özelleştirmenize olanak tanır. LuckyWP eklentisi, WordPress için SEO dostu bir içindekiler tablosu oluşturur. Ayrıca Elementor sayfa oluşturucu, WPBakery sayfa oluşturucu ve Beaver Builder ile uyumludur.

5 Easy Table of Contents

Muhtemelen adından da anlayabileceğiniz gibi, Easy Table of Contents eklentisi, WordPress’e bir içindekiler tablosu eklemek için çok basit bir yöntem sağlar. Listemizde bahsedilen diğer eklentiler gibi, başlıklardan gerekli bilgileri alarak otomatik olarak TOC oluşturur.

WordPress’e İçindekiler Tablosunu Eklenti Kulanmadan Manuel Olarak Ekleme

Güvenlik nedenleriyle ve optimizasyon amacıyla eklenti eklemeyi sevmeyenler arasındaysanız, yazılarınızın farklı bölümlerine manuel olarak bağlantı noktaları yani çapa eklemenizi öneririz.

İçindekiler tablosunu WordPress’e manuel olarak eklentimiz bir şekilde nasıl ekleyeceğinizi açıklayalım.

Basit bir ifade ile, gönderilerinize 2 şeyi eklemeniz gerekir. Daha açıklayıcı olması için hadi bunu bir örnek oluşturarak uygulamalı bir şekilde anlatalım.

Yazımızın en başında “Konu İçeriğinde Neler Var” diye başlığımızı attık. Bu başlık bizim içindekiler tablomuzun başlığı olsun.

Konumuzun içeriğinde yer alacak olan başlıkları paragraf olarak alt alta konu içeriğinde neler var adlı başlığımızın altına yazalım.

Şimdi içindekiler tablosundaki başlıktan H2 başlıklarımızdan birine gidilmesini istiyoruz.

Gitmek istediğimiz başlık ;

Konu içeriğinde neler var ;

1-WordPress İçindekiler Tablosunu Eklentiler İle Oluşturma

2-

Şimdi üstteki “1- WordPress İçindekiler Tablosunu Eklentiler İle Oluşturma” yazısına tıkladığınızda en başta yer alan bu yazıya sizi götürecektir.

Bu kısım 1.Aşama

H2 başlığımızı normal bir şekilde yazdığımızda ,

<h2>Wordpress İçindekiler Tablosunu Eklentiler İle Oluşturma</h2>

Başlığımızın html görümündeki kısmı bu şekilde olur. Biz ne yaptık başlığımızı Html görünümünden aşağıda şekilde değiştirdik.

<h2 id="baslik1">Wordpress İçindekiler Tablosunu Eklentiler İle Oluşturma</h2>

2.Aşama

İçindekiler Tablosunu oluşturacağımız yere konu başlığımızı normal paragraf olarak yazıp ve yazımızı seçip link ekle kısmına geliyoruz.

Normal URL link kısmına #işretini koyup üstteki başlığa atadığımız sıra kodunu yazıyoruz.

URL: #baslik1

Hepsi bukadar. Anlamadığınız veya karıştırdığınız bir kısım olur ise yorumlardan sorabilirsiniz. Yorumlardan bize teşekkür ederek destek olabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku